دوره بازرسی جوش
طراحی سایت در اصفهان

ساخت ماده جاذب آب با الهام از ریشه کاکتوس

مجله تفریحی و سرگرمی هفت ما گزارش میدهد: ساخت ماده جاذب آب با الهام از ریشه کاکتوس در مجله سرگرمی و تفریحی هفت ما:

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی گروه خبری مجله تفریحی و سرگرمی هفت ما به نقل از ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، گیاه کاکتوس ساقه کوچک و برگ های ریزی دارد، اما در زیر خاک ریشه های آن شبکه گسترده ای را ایجاد می کنند که به سرعت آب باران های فصلی را جذب و نگهداری می کند. در زمان خشکی این ریشه ها آب خود را از دست داده، کوچکتر شده و اطراف آنها فضاهای خالی ایجاد می شود که مانع بازگشت آب به خاک می شوند.
محققان به منظور شبیه سازی این ویژگی، ماده ای ساختند که از فیبرهای سلولز، نوعی پلیمر خطی به نام کریوژل آگاروز و میکروذرات تشکیل شده است. سپس یک ساختار سیلندری با استفاده از ژل ایجاد و آن را منجمد کردند تا ساختار چندلایه ریشه های کاکتوس را شبیه سازی کنند.
در آزمایش های اولیه مشخص شد سرعت جذب آب توسط این ماده جدید که CRIM نام دارد، تا 930 برابر سرعت از دست دادن آب است.
به گفته محققان ساختار این ماده بر اساس نیازهای مختلف قابلیت تغییر دارد. برای مثال با اضافه کردن میکروذرات دافع آب می توان این ماده را برای جداسازی روغن به کار گرفت.
این ماده در زمینه های مختلفی از کشاورزی گرفته تا تولید لوازم بهداشتی، آرایشی و پزشکی کاربرد دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Macro Letters منتشر شده است.
علمی**9259**1834

انتهای پیام /*

مجله تفریحی و سرگرمی 7 ما - کلیه خبرها به نقل از روزنامه ها و خبرگزاری های مورد تایید وزارت ارشاد ذکر شده اند و مجله تفریحی و سرگرمی 24 مسئولیتی در قبال محتوا نخواهد داشت. این سایت تابع قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران است. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه


مشاهده : ساخت ماده جاذب آب با الهام از ریشه کاکتوس

ساخت ماده جاذب آب با الهام از ریشه کاکتوس

12 April 2018 | 5:39 pm

سیستم وبلاگ دهی
درج آگهی رایگان